Туберкульоз — небезпечне інфекційне захворювання, спричинене мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis).

 Основні шляхи передачі:

– аерогенний

Під час кашлю, чхання, розмови чи співу в повітря потрапляють інфекційні частинки виділень з нижніх дихальних шляхів, у яких зосереджені мікобактерії туберкульозу (МБТ).

У разі потрапляння мікобактерії в організм людини туберкульоз найчастіше не розвивається через реакцію імунної системи, та коли ця реакція слабка, розвивається активне захворювання. Хто може захворіти на туберкульоз? На туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі групи людей мають вищий ризик захворювання: особи, які перебувають у контакті з людиною, хворою на туберкульоз; люди, які живуть з ВІЛ та хворі на СНІД; люди, які вживають наркотики, алкоголь та тютюн;  люди з ослабленим імунітетом; діти, оскільки їхня імунна система не сформована; літні люди через послаблення їхньої імунної системи.

Симптоми туберкульозу: 

– кашель понад 2 тижні; 

– підвищена температура тіла понад 7 днів; 

– утруднене дихання;

– біль у грудях;

– поганий апетит, безпричинна втрата ваги;

– постійна слабкість;

– підвищена пітливість, особливо вночі; 

– кровохаркання;

Туберкульоз важливо виявити на ранній стадії, адже тоді пацієнт може з перших днів розпочати лікування амбулаторно із дотриманням заходів інфекційного контролю. У разі відсутності бактеріовиділення та клінічних проявів хвороби пацієнт може ходити на роботу або навчання. Тож важливо, щоб люди за перших симптомів туберкульозу зверталися до свого сімейного лікаря.

Діагностика :

сімейний лікар проводить скринінг та опитування (https://tbtest.phc.org.ua/), оцінює ризик захворювання, за результатами у разі необхідності скеровує на обстеження мокротиння чи іншого біологічного матеріалу на молекулярно-генетичній системі та радіологічне обстеження. За необхідності скеровує на дообстеження до фтизіатра. Діагноз встановлює фтизіатр. Пацієнтам, у яких немає підозри на ТБ, які не входять до груп ризику, не потрібно щорічне флюорографічне обстеження! Необхідність додаткового обстеження — бронхоскопію, комп’ютерну томографію тощо — визначає фтизіатр. 

Лікування :

Є спеціальні протитуберкульозні препарати, курс лікування якими триває від кількох місяців.  В Україні лікують за сучасними Стандартами медичної допомоги при туберкульозі. В Україні з 2022 року почали застосовувати режим BPaL — новітню схему лікування лікарсько-стійкого туберкульозу. Тривалість лікування у разі застосування такої схеми скорочується майже втричі: 6–9 місяців проти 18–24 місяців.

КНП “Київський фтизіопульмонологічний центр” надає можливість  перевірити онлайн , чи є у вас симптоми туберкульозу і чи могли ви ним заразитися. За результатами тестування ви отримаєте інформацію про ступінь ризику захворіти на туберкульоз, а також рекомендацію про необхідність звернутися в центр в разі потреби (довідка за телефоном: моб. (066)-906-55-91, (098)-468-54-86), Адреса: вул.Васильківська, 35 – (044)-257-40-90, Харківське шосе, 121/3 – (044)-563-19-67. Всі обстеження в закладі є безкоштовними.

Ви можете пройти тест на наявність симптомів туберкульозу та ризиків зараження — за посиланням  https://tbtest.phc.org.ua

Більше інформації про захворювання за посиланнями:

https://phc.org.ua/news/profilaktichne-likuvannya-tuberkulozu-v-ukraini-scho-potribno-znati

https://knptbckyiv.itmed.org/about-us/#video-gallery

https://www.facebook.com/phc.org.ua/videos/1648606862697342